Loading ...
close

شاخص سرعت در لاستیک

logo
شاخص سرعت در لاستیک

 

 

بر روی دیواره تایر حروفی انگلیسی از A تا (Y) درج می شود که نشان دهنده حداکثر  توان سرعت  آن لاستیک با آن شاخص بار می باشد.

در اکثر کشورهای دنیا، قانونی وجود دارد که می بایست بر روی لاستیک های مورد استفاده #شاخص_سرعت یا توان سرعت آنها مشخص شده باشند مگر در مواقعی که به عنوان #لاستیک_یدکی مورد استفاده قرار گیرند.در بخش هایی از #اتحادیه_اروپا استفاده از لاستیک هایی که با سرعت آن #خودرو مورد نظر همخوانی نداشته باشند غیر قانونی است و از تردد آنها جلوگیری می شود

این #نکته را باید توجه داشت در شرایطی استفاده از حداکثر #توان_سرعت_تایر توصیه می شود که آن لاستیک کاملاً سالم و بدون نقص بوده و دچار #پنچری و پارگی نشده باشد در غیر این صورت شاخص سرعت هیچ اعتباری برای #راننده ندارد.

معمولا شاخص سرعت تایر را بعد از #سایز_لاستیک و در کنار شاخص بار آن حک می کنند مانند: 215/50R 17 97X

اما لاستیک هایی وجود دارند که شاخص سرعت آنها با حروف Z  مانند 215/50ZR 17 نشان داده می شوند.همان گونه که در جدول ملاحظه میکنید، حرف Z شاخص سرعتی بیش از 240 کیلومتر بر ساعت را نشان می دهد یعنی خودرویی که با این لاستیک ها تجهیز شده باشد توان سرعت 240 کیلومتر بر ساعت را دارد ولی اینکه تا چه سرعتی بیشتر از 240 کیلومتر را توان دارد مشخص نشده است.

اما بعضی از تولیدکنندگان تایر بعد از درج حروف Z حروفی همچون W و Y همانند 215/50ZR 17 97W در شاخص سرعت درج کرده اند که #حداکثر_سرعت قابل تحمل Z را نشان می دهند.

در لاستیک 215/50ZR 17 97W نماد شاخص سرعت با حرف Z نشان دهنده یک #لاستیک پر سرعت است یعنی بیش از 240 #کیلومتر بر ساعت و حرف W هم نشان دهنده شاخص سرعت 270 می باشد.پس این تایر میتواند حداکثر تا سرعت 270 کیلومتر بر ساعت را تحمل کند.

خودروهایی #سوپر_اسپرت که توان سرعتی بیش از 300 کیلومتر بر ساعت را دارند.از این رو لاستیک #اتومیبل هم با آنان همگام شده و لاستیک هایی با شاخص بار (Y) میباشد که توان سرعتی بیش از 300 کیلومتر بر ساعت را دارند.

 

 برای مشاوره کلیک کنید  

 

 

مطالب  آموزشی

 

 علائم راهنمایی و رانندگی اخباری

علائم اخباری حامل خبررسانی و آگاهی بخشی نسبت به وضعیتی هستند. قرار گرفتن چنین تابلوهایی در مسیر حرکت، . . .

 

  علائم راهنمایی و رانندگی محلی

تابلوهای راهنمایی و رانندگی محلی، غالبا برای نشان دادن وضعیت مسیر و شرایط جاده ای به کار گرفته می شوند. این  . . .

 

 

ارتباط با مدرسه رانندگی


  تلفن ها  : رضا جوراب بافان

 

  09122138699

 

برای اطلاعات بیشتر  در ساعات 5 تا 9 شب تماس حاصل فرمایید

 

فقط تماس بگیرید

 

 

 

درباره مدرسه رانندگی

 

من رضا جوراب بافان هستم .یک مربی متعهد که تصمیم دارم از شما یک راننده حرفه ای با جدیدترین متدها بسازم .

تمام تلاشم در افزایش مهارتهای عمومی و حرفه ای رانندگی شما است ، طعم و لذت هیجان رانندگی را در رانندگی تجربه کنید .

 

صفحه اینستاگرام ما