Loading ...
close

تفاوت تیغه برف ‌پاک ‌کن ژله‌ای با معمولی

logo
تفاوت تیغه برف ‌پاک ‌کن ژله‌ای با معمولی

 

برف پاک کن ، قطعه‌ای فلزی با روکشی پلاستیکی است که به‌صورت بازویی قابل‌حرکت، روی شیشه جلو خودرو قرار دارد. این قطعه با حرکات رفت‌وبرگشتی، آب و آلودگی‌های روی شیشه خودرو را تمیز می‌کند تا رانندگان خودرو دید کامل و واضحی نسبت به فضای پیش رو داشته باشند؛ البته در بعضی از خودروها مانند پژو 206 یا سیتروئن زانتیا، شیشه عقب نیز مجهز به تیغه برف پاک کن است که این قابلیت سهم زیادی در افزایش ایمنی دارد.

برف‌پاک‌کن‌های قدیمی‌تر، به‌وسیله یک اهرم در کنار فرمان خودرو کنترل می‌شوند؛ درحالی‌که در خودرو‌های مدرن و پیشرفته، برف‌پاک‌کن‌های الکترونیکی جایگزین مدل مکانیکی شده‌اند. هم‌چنین در برخی از خودرو‌های مدرن امروزی که مجهز به سنسور باران هستند، سرعت عملکرد تیغه برف پاک کن به‌صورت خودکار تنظیم خواهد شد.

برف ‌پاک ‌کن خودرو مجموعه‌ای مکانیکی یا الکتریکی است که وظیفه اصلی آن، تمیزنگه‌داشتن شیشه جلوی خودرو است. این مجموعه از یک موتوربرقی، چرخ‌دنده‌ مارپیچ، تیغه‌های پاک‌کننده، رابط مکانیکی انتقال نیرو و آب‌پاش تشکیل شده است. از اتصال چرخ‌دنده‌ها به یک موتور کوچک، نیروی موردنیاز برای به‌حرکت‌درآوردن تیغه‌های برف‌پاک‌کن تأمین می‌شود و درنهایت، حرکت تیغه برف پاک کن به جلو و عقب، موجب تمیزشدن شیشه می‌شود.

تیغه‌های برف پاک کن در عمل چیزی شبیه تی‌های پلاستیکی هستند که آب و آلودگی را از روی شیشه پاک می‌کنند. درصورتی‌که تیغه‌ها سالم و نو باشند، در حین حرکت رفت‌وبرگشتی آن‌ها، هیچ ردی روی شیشه باقی نمی‌ماند؛ اما اگر تیغه‌ها کهنه و فرسوده شده باشند، به‌خوبی به شیشه خودرو نمی‌چسبند و درنتیجه، رد و لک باقی می‌گذارند.

 

 

یکی از موارد مهم در انتخاب تیغه برف پاک کن مناسب، قدرت جمع‌آوری آب از سطح شیشه هنگام بارش باران است. قدرت آب‌گیری تیغه‌های برف‌پاک‌کن ژله‌ای، به دلیل جنس سیلیکونی و خاصیت چسبندگی بیشتر، نسبت به تیغه‌های معمولی بیشتر است. از سوی دیگر، تیغه‌های معمولی از استحکام بیشتری نسبت به تیغه‌های ژله‌ای برخوردار هستند و در مواجهه با یخ‌زدگی سطحی و گل‌ولای خشک‌شده، بهتر عمل می‌کنند.

 

 

 برای مشاوره کلیک کنید  

 

 

مطالب  آموزشی

 

 علائم راهنمایی و رانندگی اخباری

علائم اخباری حامل خبررسانی و آگاهی بخشی نسبت به وضعیتی هستند. قرار گرفتن چنین تابلوهایی در مسیر حرکت، . . .

 

  علائم راهنمایی و رانندگی محلی

تابلوهای راهنمایی و رانندگی محلی، غالبا برای نشان دادن وضعیت مسیر و شرایط جاده ای به کار گرفته می شوند. این  . . .

 

 

ارتباط با مدرسه رانندگی


  تلفن ها  : رضا جوراب بافان

 

  09122138699

 

برای اطلاعات بیشتر  در ساعات 5 تا 9 شب تماس حاصل فرمایید

 

فقط تماس بگیرید

 

 

 

درباره مدرسه رانندگی

 

من رضا جوراب بافان هستم .یک مربی متعهد که تصمیم دارم از شما یک راننده حرفه ای با جدیدترین متدها بسازم .

تمام تلاشم در افزایش مهارتهای عمومی و حرفه ای رانندگی شما است ، طعم و لذت هیجان رانندگی را در رانندگی تجربه کنید .

 

صفحه اینستاگرام ما